bond_thank_you_ribbon-02.jpg
Monday, 21 March 2016 16:09

The Blinded Me With Science! CSD Shines at Regional Science Fair

Canyons School District students captured 41 awards at the regional science fair, including Grand Champion winner Alexander Cheng who now advances to the Intel International Science & Engineering Fair in Phoenix. Cheng, a ninth grader at Hillcrest High, also took first place in the Engineering & Computer Science division and earned a special, sponsored award for his winning entry: “Using Machine Learning and Image Segmentation to Analyze Retinal Blood Vessel Densities.” His project is among just six from the Salt Lake Valley to proceed to the international fair.

Two CSD middle schoolers — Paige Blair from Indian Hills Middle, and Steele Smith from Draper Park Middle — were named Broadcom Masters finalists, which means they’re invited to compete at the national Broadcom science fair

Canyons District students competed against hundreds of their elementary, middle and high school peers from surrounding districts and private schools. Students in grades 5 through 12 were eligible for half-a-million dollars in scholarships and cash prizes.

 
Intel ISEF Grand Champion Winner

Alexander Cheng, Hillcrest High, “Using Machine Learning and Image Segmentation to Analyze Retinal Blood Vessel Densities.”

Broadcom Masters

Paige Blair, Indian Hills Middle, “Liar, Liar, Eggs on Fire!”

Steele Smith, Draper Park Middle, “Optimizing Velocity from a Magnetic Linear Accelerator.”

 
ELEMENTARY DIVISION

Behavioral & Social Sciences

First, Paige Blair, Indian Hills Middle, “Liar, Liar, Eggs on Fire!”

Honorable Mention, Zynnia Beddoes, Sunrise Elementary, "Dexteri-Tee Experiment."

Biology & Biochemistry

Honorable Mention, Evan VanBrocklin, Butler Middle, “Effect of Repeated Exposure to Antibiotics on Bacterial Resistance.”

Honorable Mention, Cameron Jessop, Sunrise Elementary, "Got Gas? The Glycemic Index and the Production of Methane Gas."

Honorable Mention, Kaleolani Kirby, Silver Mesa Elementary, “Which Grade is the Grossest?”

Honorable Mention, Rian Liew, Sunrise Elementary, "Yeast Fermentation."

Chemistry

Honorable Mention, Ryan Chen, Midvale Middle, “No potassium = Stop?”

Honorable Mention, Avyrlie Smith, Silver Mesa Elementary, “Bakin' Bacon.”

Honorable Mention, Gabrielle Jensen, Albion Middle, “Liquid Evaporation.”

Honorable Mention, Ryan Bartholomew, Butler Elementary, “Are Your Pajamas Safe?”

Earth & Environmental Sciences

Fourth, Harley Aposhian, Butler Middle, “Tornado Alley.”

Energy, Chemical & Physical

Honorable Mention, Ella Ogden, Albion Middle, "Which Popcorn Pops Best?"

Honorable Mention, Paris Rasmussen, Butler Middle, "Solar Ovens in Different Weather."

Engineering Materials & Biomedical


Third, Sadie Cole, Quail Hollow Elementary, "Strength of stitch."

Fourth, Sam Timmerman & Ty Christensen, Oakdale Elementary, "Shake Rattle but NOT Roll."

Medicine & Health Sciences

Honorable Mention, Grace Mansouri, Sunrise Elementary, "Do You Hear What I Hear?"

Physics, Astronomy & Math

Honorable Mention, Eric Snaufer, Sunrise Elementary, "How Does Temperature Affect Pitch?"

Honorable Mention, Diana Alzerreca, Park Lane Elementary, "Magnetic Force Fields."

Plant Sciences

First, Marianne Liu, Sunrise Elementary, "Jalapeno Heat."

Honorable Mention, Timothy Holt, Sunrise Elementary, "Worms and Plants."


JUNIOR DIVISION

Energy: Chemical & Physical

Third, Grace Wang, Midvale Middle, “Solar Cells Put to the Temp.”

Engineering: Electrical & Computer Science

Second, Wentao Zhang, Midvale Middle, “Exploring Computer/Network Security through Design and Implement of Three New Encryption Algorithms.”

Medicine & Health Sciences

Fourth, Anya Tiwari, Midvale Middle, “Nanotechnology in Diabetes.”

Physics, Astronomy & Math

First, Steele Smith, Draper Park Middle, “Optimizing Velocity from a Magnetic Linear Accelerator.”


SENIOR DIVISION

Chemistry

Fourth, Haylie DeMercy, Corner Canyons High, “Tropospheric Ozone Electrochemical Cell.

Engineering, Electrical & Computer Science

First, Alexander Cheng, Hillcrest High, “Using Machine Learning and Image Segmentation to Analyze Retinal Blood Vessel Densities.”

Medicine & Health Sciences

First, Sai Preethika Parsawar, Hillcrest High, "MS of MS with CSF."

Third, Alexander Sun, Hillcrest High, "Quantitative Measures for Intervertebral Disc Health and Physiology Using Magnetic Resonance Imaging."

Physics, Astronomy & Math

Fourth, Alan Zhao, Hillcrest High, “Traffic Efficiency Study of Car Spacing at a Red Light.”


SPECIAL AWARDS

American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA), Junior Division
Victor Petrov, Midvale Middle, “Stall Prevention and Recovery.”

American Society of Civil Engineers, Senior Division
Alan Zhao, Hillcrest High, “Traffic Efficiency Study of Car Spacing at a Red Light.”

Intel Excellence in Computer Science
Alexander Cheng, Hillcrest High, “Using Machine Learning and Image Segmentation to Analyze Retinal Blood Vessel Densities.”

Recursion Pharmaceuticals 
Anya Tiwari, Midvale Middle, "Nanotechnology in Diabetes."

US Air Force, Junior Division
Steele Smith, Draper Park Middle, "Optimizing Velocity from a Magnetic Linear Accelerator."

US Air Force, Senior Division

Sai Preethika Parsawar, Hillcrest High, “MS of MS with CSF.”

US Navy, Junior Division
Steele Smith, Draper Park Middle, “Optimizing Velocity from a Magnetic Linear Accelerator.”

US Navy, Senior Division
Sai Preethika Parsawar, Hillcrest High, “MS of MS with CSF.”

Utah Department of Transportation, Senior Division
Alan Zhao, Hillcrest High, “Traffic Efficiency Study of Car Spacing at a Red Light.”

 

 

 

 

Read 769 times